0
محصول در سبد خرید وجود ندارد

برای مشاهده لیست علاقه مندی ها وارد شوید!

مشاهده محصولات فروشگاه

آشنایی با شرایط تحصیل در کشور هلند برای دانشجویان ایرانی

آشنایی با شرایط تحصیل در کشور هلند برای دانشجویان ایرانی

هلند کشوری در شمال غربی اروپاست که همواره به علت زیبایی زایدالوصف و گل های رنگارنگ، دیوان بین المللی کیفری در شهر لاهه و… مورد توجه بوده، این کشور 16 میلیون نفری،از شرق با آلمان و از جنوب با بلژیک و از غرب نیز از طریق دریا با بریتانیا همسایه است. هلند از کشورهای عضو اتحادیه اروپا و از جمله کشورهای پیشرفته در زمینه های کشاورزی ، صنعتی، اقتصادی و توریسمه که واحد پول اون یورو هست. در کشور هلند 160 مرکز تحقیقاتی و دانشگاهی وجود داره که این تعداد دانشگاه، خود بیانگر سطح بالای علمی و تحصیل در این کشور هست.

معرفی نظام آموزشی و تحصیلی کشور هلند

شرایط تحصیل مقطع کارشناسی در هلند:

افرادی که میخوان برای تحصیل در دوره کارشناسی در هلند تقاضا بدن، باید دارای مدرک دیپلم با معدل بالاتر از 12 باشن. علاوه بر این دانشجوهای مقطع کارشناسی باید مدرک آیلتس 6 داشته باشن؛ مدرکی که البته در صورت عدم وجود، امکان اخذ اون با گذراندن دوره های زبان انگلیسی در هلند امکان پذیره. (در واقع اگر افراد آیلتس 5 یا 5.5 داشته باشن، باید در یک دوره شش ماهه یا یکساله قبل از شروع ترم تحصیلی در هلند شرکت کنن؛ دوره ای که در صورت داتشن آیلتس 6 یا بالاتر، لزومی بر گذراندش وجود نداره)

تحصیل در هلند در دوره لیسانس چهار سال طول میکشه و با وجود اینکه داشتن مدرک زبان انگلیسی لازمه، زبان تدریس در این دوره آلمانی هست؛ به همین علت افراد باید برای اخذ پذیرش از دانشگاه ها در هلند مدرک B1 یا B2 زبان آلمانی رو داشته باشن. فراگیری زبان آلمانی هم در کالج های کشور هلند امکان پذیره، اما توصیه میشه که متقاضیان این زبان رو در ایران فرا بگیرن تا امکان دریافت ویزای تحصیلی برای این افزایش پیدا کنه.

شرایط تحصیل مقطع کارشناسی ارشد در هلند:

بیشتر دوره های کارشناسی ارشد در هلند به زبان انگلیسی ارائه میشن و بسته به دانشگاه و نوع رشته از یک تا دو سال به درازا میکشن. برای ورود به این دوره ها مدرک کارشناسی صادر شده از دانشگاه های دولتی و غیردولتی ایران مورد تایید هست. حداقل معدل مورد نیاز برای اخذ پذیرش در این دوره بسته به سطح دانشگاه مقصد ۱۲ یا ۱۵ است و علاوه بر این دارا بودنِ آیلتس ۶ یا ۶٫۵ هم الزامیه. البته در این مورد اخیر در مورد دانشگاه های کاربردیِ هلند به شرط داشتن آیلتس ۵ یا ۵٫۵ هم امکان گذراندن دوره زبان وجود داره.

در کنار تحصیل به زبان انگلیسی، برخی از دانشجوها که متقاضی تحصیل به زبان آلمانی در دوره کارشناسی ارشد هستن، باید مدرک B2 رو قبل از احذ پذیرش از دانشگاه، کسب کنن. البته این امکان هم وجود داره که متقاضی در خود کشور هلند دوره های زبان آلمانی رو گذرانده و مدرک مربوطه رو دریافت کنه.

شرایط تحصیل مقطع دکتری در هلند:

طول دوره ی تحصیل در مقطع دکتری حداقل ۴ ساله و گرفتن بورسیه  تحصیلی در این مقطع به مراتب ساده تره. دانشجوهایی که بتونن در دوره دکتری بورسیه تحصیلی دریافت کنن، ماهانه حدود 2 هزار یورو حقوق دریافت میکنن. داشتن مدارک تحصیلی کارشناسی و کارشناسی ارشد از دانشگاه های معتبر و مدرک زبان آیلتس 6.5 به بالا به همراه رزومه قوی برای گرفتن بورسیه ی تحصیلی از شرایط تحصیل در هلند در مقطع دکتری است.

نکته قابل ذکر در مورد تحصیل در دوره دکتری در هلند اینه که اکثریت دانشجوها در زمان تحصیل به صورت استادیار انتخاب میشن و موظف به انجام پژوهشهایی خاص و جدید هستند.

آشنایی با هزینه های تحصیل و زندگی در کشور هلند برای دانشجویان

هزینه های تحصیل در کشور هلند برای دانشجویان

هزینه ای که باید برای تحصیل در دانشگاه های این کشور پرداخت بشه، بسته به نوع دانشگاه و رشته ی تحصیلی دانشجو، متغیره، اما به طور میانگین مبلغ 8 تا 11 یورو به عنوان شهریه دانشگاه های هلند برای مقطع کارشناسی در نظر گرفته شده. این مبلغ در دوره ی کارشناسی ارشد و دکتری به چیزی در حدود 11 تا 20 هزار یورو در سال افزایش پیدا میکنه. اینم اضافه کنیم که شهریه برخی دانشگاه ها حتی ممکنه به 30 هزار یورو در سال هم برسه (که البته تعداد چنین دانشگاه هایی کمه). مبالغ فوق باید به صورت سالانه از طرف دانشجو پرداخت بشن.

با وجود هزینه های نسبتا بالای تحصیلی در کشور هلند، راه حل هایی هم برای دانشجوهای بین المللی که احیانا توان پرداخت این شهریه ها رو ندارن، اندیشیده شده؛ از جمله اینکه این کشور به دانشجوهای بین المللی این امکان رو میده تا با استفاده از تسهیلات مالی با عنوان  Student Grants یا وام های مرتبط با شهریه بتونن در هلند به تحصیلات خودشون ادامه بدن. علاوه بر این، طرح های مالی دیگه ای مثل کمک هزینه اجاره مسکن یا کمک هزینه خدمات بهداشتی برای تامین بخشی از هزینه های دانشجوها در نظر گرفته شده.

نکته قابل توجه برای دریافت این کمک هزینه ها و وام های دانشجویی این هست که هر فردی نمیتونه از این مزایا بهره مند بشه و باید واجد شرایط زیر باشه:

 •     سن فرد متقاضی بالاتر از ۳۰ سال نباشه.
 •     فرد متقاضی در کشور هلند حساب بانکی داشته باشه.
 •     فرد متقاضی در کشور هلند کد شناسایی شهروندی داشته باشه.

هزینه های زندگی در کشور هلند برای دانشجویان

هزینه های مربوط به امور روزمره یک دانشجو در هلند بستگی به شهری داره که در اون زندگی میکنه. به طور کلی اما باید 800 تا 1200 یورو برای زندگی ماهانه در هلند کنار گذاشت. به عنوان مثال، در حالی که زندگی در آمستردام میتونه بالغ بر 1200 یورو در ماه هزینه داشته باشه، زندگی در شهری مثل روتردام تا کمتر از 1000 یورو میتونه کاهش پیدا کنه.

قسمت اعظم هزینه های زندگی مربوط به اجاره مسکن هست. به طور کلی هزینه اجاره کردن یک اتاق در هلند، بین ۳۰۰ تا ۶۰۰ یورو متغیره؛ به این ترتیب که اگر یک آپارتمان رو به تنهایی اجاره کنین، ماهیانه حدود 425 یورو باید بپردازین، اما اگر برای دو نفر (مثلا برای خود و همسرتون) یک آپارتمان اجاره کنین، اجاره بها حدود 570 یورو میشه. اگر هم از خوابگاه‌های دانشجویی استفاده کنین، هزینه اقامت به 350 یورو کاهش پیدا میکنه. مسائل جانبی مسکن هم مثل تعمیرات خرابی های تاسیسات، تلفن، اینترنت و… چیزی حدود 170 یورو در ماه هزینه در برداره.

علاوه بر هزینه مسکن، چیزی حدود 180 یورو در ماه به هزینه غذا و خوراک اختصاص پیدا میکنه که البته کاملا بسته به نوع غذاهای مصرفی و حجم اون میتونه متغیر باشه.

یک دانشجو در هلند همچنین باید حدود 35 یورو در ماه رو به هزینه حمل و نقل خودش اختصاص بده. هزینه های جانبی دیگه ای مثل تهیه وسایل آموزشی، تفریحات و مسائل فرهنگی و اجتماعی و… هم وجود داره که ماهانه در حدود 150 یورو رو به خودشون اختصاص میدن.

معرفی شرایط و چگونگی اخذ ویزای دانشجویی و تحصیلی هلند

شرایط اخذ ویزای تحصیلی هلند:

دانشجوها پس از اخذ پذیرش از دانشگاه مورد نظرشون، باید درخواست اجازه اقامت موقت به نام MVV  بدن. معمولا خود دانشگاه انجام این کار رو برعهده میگیره ولی خب شما باید تمام مدارک ضروری رو به زبان هلندی یا انگلیسی تحویل بدین. با این صدور اجازه نامه، حق اقامت به مدت ۶ ماه برای شما فراهم میشه. همچنین باید مدارکی که تایید میکنه شما برای یک دوره تحصیلی ثبت نام کردین و همچنین شهریه ترم اول به همراه هزینه بیمه، هزینه صدور اقامت و هزینه زندگی خودتونو حداقل به مدت ۳ ماه به حساب دانشگاه بپردازین.

برای گرفتن  ویزای دانشجویی هلند به مدارک زیر نیاز دارین :

 • گذرنامه معتبر
 •  فرم پذیرش تکمیل شده
 • تاییدیه­ بیمه درمانی
 • تاییدیه­ پرداخت هزینه­‌های اقامت
 • گزارش گردش حساب بانکی
 • نامه­ رسمی از یک دانشگاه در هلند

آشنایی با شرایط و قوانین کار دانشجویی در حین تحصیل در کشور هلند برای دانشجویان

دانشجوها بسته به ملیت خود می تونن  حین تحصیل به صورت پاره وقت در هلند کار کنن . البته دانشجوهای خارجی در تعطیلات به صورت تمام وقت اجازه کار دارن. مدت زمان اجازه برای کار ۱۰ ساعت در هفته هست

دانشجو های خارجی با درآمد حاصل از کار نیمه وقت می تونن  بخش زیادی از هزینه های تحصیل و زندگی خودشونو بپردازن. چون هزینه تحصیل و زندگی در دانشگاههای هلند گرون هست بنابراین کار دانشجویی می تونه به دانشجوها در این زمینه به خوبی کمک کنه. همچنین دانشجوها با تجربه کار در تحصیل در هلند شانس بیشتری برای بدس آوردن کار پس از تحصیل و استخدام در شرکت های معتبر دارن.

حداقل دستمزد ساعتی در هلند

قوانین کار در هلند حداقل دستمزد ساعتی رو  مشخص نکرده چون ساعت کار در یک هفته نسبت به هر نوع شغل و کار شخص متنوع باشه. به صورت میانگین درامد کار دانشجویی بین 896 تا 995 یورو در هفته تخمین زده میشه.

قوانین ارسال دیدگاه

 • چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.