0
محصول در سبد خرید وجود ندارد

برای مشاهده لیست علاقه مندی ها وارد شوید!

مشاهده محصولات فروشگاه

آشنایی با شرایط تحصیل در کشور استرالیا برای دانشجویان ایرانی

آشنایی با شرایط تحصیل در کشور استرالیا برای دانشجویان ایرانی

کشور استرالیا با دارا بودن امکانات رفاهی فراوان، کیفیت زندگی بالا و دانشگاه های معتبر به یکی از مقاصد دوست داشتنی برای دانشجوهای بین المللی تبدیل شده و بعد از آمریکا و انگلیس، سومین کشور پذیرنده دانشجو به حساب میاد. اگر شما هم علاقه مند به تحصیل در این کشور هستین، مطالب زیر که در اون از تمامی جوانب زندگی دانشجویی در استرالیا و چگونگی ادامه تحصیل در این کشور صحبت کردیم رو از دست ندین.

آشنایی با نظام آموزشی کشور استرالیا

تحصیل مقطع کارشناسی در کشور استرالیا:

دوره‌ کارشناسی در استرالیا در حالت عادی سه ساله است و خود دانشجو به اختیار خودش میتونه یک سال دیگه به دوره کارشناسی اش اضافه کنه و مدرک چهارساله این دوره که اصطلاحا Honors خونده میشه رو به دست بیاره. این سال چهارم بیشتر به سال نخست کارشناسی ارشد شباهت داره، از این جهت که در اون بیشتر تحقیق صورت میگیره و دانشجو بر روی پایان نامه کار میکنه. خوبی این چهار ساله گرفتن لیسانس در استرالیا هم واضحه؛ اینکه کارشناسی ارشدتون در این کشور به جای دو سال، یک سال طول میکشه.

شرایط گرفتن پذیرش در مقطع کارشناسی از دانشگاه های استرالیا هم معمولا ضوابط یکسانی داره و البته این احتمال هم وجود داره که هر دانشگاه برای رشته های خاص خودش شرایط معینی رو اعلام بکنه که در قسمت ثبت برای پذیرش اون رشته به صورت کامل آورده میشه.

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در کشور استرالیا:

دوره های کارشناسی ارشد در استرالیا بسیار متنوع هستن و از یک تا سه سال به درازا میکشن. نوع خاصی از دوره ارشد هم در این کشور وجود داره که بسیار محبوبه و بیشتر از گزینه های دیگه انتخاب میشه. داریم راجع به دوره دوگانه صحبت میکنیم؛ دوره ای که دانشجو طی دو سال میتونه دو مدرک کارشناسی ارشد متفاوت رو به دست بیاره.

در رابطه با شرایط تحصیل در دوره فوق لیسانس هم اینو باید گوشزد کرد که علاوه بر داشتن مدرک زبان آیتلس 6.5 که لازم به حساب میاد (7 برای رشته های پزشکی)، باید دوره کارشناسی رو هم با موفقیت پشت سر گذاشته باشین. ضمن اینکه این شرایط فراهم شده که اگر سابقه کاری مرتبطی دارین، بتونین در مقطع ارشد در رشته ای تحصیل کنید که ارتباطی به رشته تحصیلیتون در دوره کارشناسی نداره و در رابطه با کاری هست که انجامش دادین.

بیشتر بخوانید:  آشنایی با شرایط تحصیل در کشور هلند برای دانشجویان ایرانی در سال 2020

در اینجا لازم میدونیم که در رابطه با کارشناسی ارشد تحقیقاتی که در استرالیا ارائه میشه هم توضیح مختصری بدیم. این دوره که مدتش تنها یک سال هست، اساسا بر مبنای تحقیق دانشجو در یک موضوع خاص پایه گذاری شده و دانشجو باید پس از اتمام دوره، پایان نامه خودش رو به صورتی ارائه بده که اساتید فن رضایت خاطر کامل از نتایج پژوهش هاش رو داشته باشن.

در رابطه با پذیرش در این نوعِ بخصوص کارشناسی ارشد هم دانشگاه های مختلف استرالیا استاندارها و ضوابط خودشون رو دارن و معیار مشخصی وجود نداره، اما این بدیهیه که دوره کارشناسی خودتون رو باید با موفقیت و همراه با کسب معدل قابل قبول به پایان رسونده باشین.

تحصیل در مقطع دکتری در کشور استرالیا:

برای اینکه بتونین از دانشگاه های استرالیا در مقطع دکتری پذیرش بگیرین، باید کارشناسی ارشد خودتون رو به خوبی پشت سر گذاشته باشین و حداقل ۶۵ درصد از سقف معدل رو به دست آورده باشین. گرفتن بورسیه در مقطع دکتری هم به مراتب از اخذ بورسیه در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد ساده تر و محتمل تره. پس حتما شانس خودتون رو برای گرفتن بورسیه امتحان کنین؛ به ویژه که این بورسیه میتونه تمامی هزینه های تحصیل، زندگی، مسکن و… شما رو پوشش بده.

همچنین مدرک آیلتس با نمره حداقلی 7 برای تحصیل در مقطع دکتری در استرالیا لازمه و فردی با آیلتس کمتر، از شانس زیادی برخوردار نیست. با این وجود شکی وجود نداره که طرح تحقیقاتی مناسب، مهم ترین شاخص در اخذ پذیرش در مقطع دکتری به حساب میاد. پس سعی کنید بهترین طرح تحقیقاتی ممکن رو ارائه بدین و نظر استاد مشاور رو جلب کنین.

هزینه های تحصیل در کشور استرالیا برای دانشجویان ایرانی:

هزینه بالای تحصیلی در کشور استرالیا از این قراره که شهریه دوره کارشناسی بر اساس رشته و دانشگاه متغیره اما به طور کلی، برای تحصیل در رشته های علوم انسانی و هنری سالانه چیزی حدود ۱۶ تا ۳۰ هزار دلار استرالیا و برای تحصیل در رشته های علوم پایه، مهندسی و مجموعه پزشکی، چیزی حدود ۲۵ تا ۶۰ هزار دلار استرالیا باید هزینه کرد.

هزینه های تحصیل در دوره کارشناسی ارشد هم مثل دوره کارشناسی بنا به رشته و دانشگاه متفاوته، اما به طور کلی باید ۱۸ تا ۳۵ هزار دلار استرالیا رو به صورت سالانه کنار بذارین.

هزینه تحصیل در دوره دکتری هم تفاوت چندانی با دوره ارشد نداره و از ۲۰ تا ۳۰ هزار دلار استرالیا در سال متغیره.

هزینه های زندگی در کشور استرالیا برای دانشجویان ایرانی:

عوامل مختلفی بر میزان هزینه ای که به صورت ماهانه برای داشتن یک زندگی معمولی نیاز هست، تاثیرگذارند. از جمله شهرِ محل تحصیل، نوع زندگی بسته به هزینه هایی که صرف خوراک و پوشاک میشه، خانه یا خوابگاه اجاره شده، مجرد یا متاهل بودن و… . با این وجود اما اگر بخوایم هزینه های یک زندگی دانشجویی را به صورت میانگین مشخص کنیم، نتایج زیر به دست میاد: (قیمت ها به دلار استرالیا بوده و بر اساس سال ۲۰۱۸ تنظیم شده اند).

 • خوابگاه: ۱۰۰ تا ۱۵۰ دلار در هفته
 • اجاره ی اشتراکی: ۸۵ تا ۲۱۵ دلار در هفته
 • اجاره انفرادی: ۱۵۰ تا ۴۵۰ دلار در هفته
 • مواد غذایی و غذاخوردن: ۸۰ تا ۲۵۰ دلار در هفته
 • گاز و برق: ۳۰ تا ۱۴۰ دلار در هفته
 • تلفن و اینترنت: ۲۰ تا ۵۰ دلار در هفته
 • حمل و نقل عمومی: ۱۵ تا ۵۰ دلار در هفته
 • سایر موارد: ۸۰ تا ۲۰۰ دلار در هفته

چگونگی اخذ پذیرش و ویزایی دانشجویی کشور استرالیا:

به طور کلی ویزای دانشجویی در استرالیا از ده نوع مختلف تشکیل شده که در ادامه مهم ترین ها رو توضیح میدیم:

 • ویزای دوره فشرده زبان انگلیسی که به منظور گذراندن یک دوره زبان انگلیسی در کشور استرالیا برای دانشجوهای بین المللی صادر میشه.
 • ویزای آموزش حرفه ای و کارآموزی که به منظور گذراندن دوره آموزش فنی و حرفه ای و یا دوره کارآموزی صدار میشه و بعد از اون گواهی گذراندن این دوره یا دیپلم فنی و حرفه ای به دانشجو اعطا میشه.
 • ویزای آموزش عالی که اصلی ترین ویزای صادره دانشجویی هست و برای افرادی که قصد دارن دوره آموزش عالی کارشناسی یا کارشناسی ارشد رو در استرالیا بگذرونن، صادر میشه.
 • ویزای تحقیقات آموزش عالی که برای دانشجویان متقاضی دوره دکتری و گذراندن دوره تحقیق صادر میشه.

دریافت پذیرش یا اخذ بورسیه از یک دانشگاه استرالیایی به هیچ وجه شرط کافی برای دریافت ویزای این کشور نیست و باید واجد شرایط دیگه ای هم باشین؛ از جمله:

 • توانایی مالی. برای اخذ پذیرش از دانشگاه های استرالیا، در ابتدا باید ثابت کنین توان این رو دارین که از پس هزینه های زندگی، دانشگاه و رفت و آمد به کشور خودتون رو دارین و برای اثبات این توانایی باید پرینت بانکی معتبر از موجودی مالی تون در سه ماه گذشته رو ارائه بدین.
 • انجام معاینات پزشکی و آزمون بهداشت
 • ارائه مدرک زبان معتبر (که جزئیات اون در قسمت مقاطع تحصیلی مختلف توضیح داده شد)
 • پرداخت هزینه های مربوط به بیمه دانشجویی. این بیمه که برای تمامی دانشجویان الزامیه، حدود ۴۳۰ دلار استرالیا برای دانشجوهای مجرد و ۱۲۰۰ دلار برای دانشجوهای متاهلِ بدون فرزند هزینه در برداره که پرداخت اون قبل از اخذ ویزا الزامی هست.
 

آشنایی با شرایط کار دانشجویی در کشور استرالیا برای دانشجویان:

دانشجویان بین المللی این امکان رو دارن که در طول هفته به کار بپردازن و در طی دوران تعطیلات هم به صورت تمام وقت کار داشته باشن. البته نباید این نکته رو از خاطر برد که کار دانشجویی تنها میتونه بخشی از هزینه های یک دانشجوی خارجی در استرالیا رو تامین کنه (مثل هزینه های مربوط به خوراک و پوشاک) و به هیچ نباید روی پرداخت هزینه های مربوط به دانشگاه از این منبع حساب باز کرد.

کارههای متنوعی هم برای اشتغال یک دانشجو در استرالیا وجود داره؛ از کار کردن در فست فودها و کافی شاپ ها (که خیلی بین جوان ها مرسوم هم هست) گرفته تا کار کردن در زمینه ای که با رشته تحصیلی فرد ارتباط داشته باشه. طبیعیه که کسب نمرات خوب در دانشگاه میتونه دانشجو رو در پیدا کردن این نوع از مشاغل یاری کنه.

این نکته رو هم اضافه کنیم که اگر قصد دارین همراه با همسرتون به استرالیا برید و در مقطع کارشناسی ارشد و یا بالاتر به تحصیل خودتون ادامه بدین، امکان کار تمام وقت برای همسرتون وجود داره.

قوانین ارسال دیدگاه

 • چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.