آزمون تست داف چیست؟

آزمون TestDaF آزمون زبان آلماني براي داوطلبان خارج از آلمان است كه قصد تحصيل در آلمان را دارند و يا نياز به ارائه مدركي دال بر تسلط به زبان آلماني دارند.با قبولی در این آزمون داوطلب قادر خواهد بود مجوز ورود به دانشگاههای آلمان را از نظر اثبات معلومات زبان آلمانی کسب نماید. همچنین با آموختن زبان آلمانی شما میتوانید در کشورهایی مانند اتریش و سوییس هم به تحصیل بپردازید.
نکته قابل توجه این است که تمامی داوطلبان دانشگاه های آلمان در مقاطع کارشناسی به مدرک این آزمون نیاز دارند. اما د درمقاطع کارشناسی ارشد و دکترا اینگونه نیست (تحصیل در این مقاطع در بیشتر موارد به زابن انگلیسی می باشد) مگر اینکه دانشگاه مورد نظر داوطلب داشتن این مدرک زبان را الزامی بداند(اغلب برای داوطلبین کارشناسی ارشد این شرایط وجود دارد).

اين آزمون به صورت متمركز در مركز انستيتو تست داف واقع در شهر هاگن آلمان طراحي و تصحيح مي گردد و در 80 كشور جهان بطور هم زمان در مراكز رسمي و مجاز براي اين آزمون برگذار مي گردد. موسسه زبان آلمانی تهران (DSIT) تنها برگزارکننده ی این آزمون در ایران است.

تمامي شركت كنندگان در اين آزمون به سؤالات يكسان پاسخ مي دهند كه اين پاسخها توسط افراد دوره ديده مورد ارزشيابي و تصحيح قرار مي گيرد.این آزمون هم مانند بسیاری از ازمون های بین المللی زبان شامل 4 بخش Lesen, Sprechen, Hören, Schreiben هست.

نتايج آزمون به سطحهاي زير دسته بندي مي شود:

سطح تست داف 5 (TDN 5)

سطح تست داف 4 (TDN 4)

سطح تست داف 3 (TDN 3)

اين دسته بندي معادل سطح B 2.1 تا C.1.2 مربوط به چهارچوب مشترك تعيين شده براي زبان هاي شوراي اروپا است.

برای پذیرش از دانشگاه های آلمان چه سطحی از این آزمون نیاز است؟

در صورتي كه شما در هر بخش امتحاني سطح تست داف 4 (TDN 4) را كسب نماييد، عملا” مانعي بر سر راه ورود به دانشگاه نخواهيد داشت. (طبعا” مي بايست ديگر پيش شرطهاي حقوقي و تخصصي نيز برآورده كنيد.)

اگر مهارتهاي شما در سطح تست داف 5 (TDN 5) باشد معلومات زبان آلماني شما حتي بيش از آن چيزي خواهد بود كه از شما انتظار مي رود.

در بعضي مراكز آموزش عالي آلمان و برخي رشته هاي خاص كسب سطوحي پايين تر از تست داف 4 (TDN 4) نيز براي ورود به دانشگاه كافي مي باشد. ضوابط پذيرش دانشجو را هر مركزي بطور مستقل و انحصاري تعيين مي نمايد، لذا الزامي است پيش از درخواست پذيرش دربارة سطح مورد نياز در دانشگاه مربوطه اطلاعات لازم را كسب نماييد. پاره اي از مراكز آموزش عالي اينگونه اطلاعات را در سايت اينترنتي خود اعلام مي دارند.
نکته قابل توجه این است که
كارنامه آزمون تست داف مادام العمر معتبر است و محدوديت زماني ندارد. همچنین اگر از نتيجه كسب شده در آزمون راضي نباشيد، مي توانيد مجددا” (بدون محدوديت) در آزمون شركت كنيد.

منابع مطالعاتی برای این آزمون چیست؟

کتابUnisicher3
کتابmitreden
کتاب Wörter und Sätze
کتاب Fitfürdentestdaf
کتاب miterfolgzumtestdaf
کتاب Prüfungstrainingtestdaf
کتاب Testdaftraining2015
کتاب TestDaF Musterprüfung