دوره های اوسبیلدونگ آلمان چیست؟

دوره های اوسبیلدونگ آلمان چیست؟

دوره های اوسبیلدونگ آلمان چیست؟

اگر به دنبال کارکردن در آلمان بدون تحصیلات دانشگاهی هستید، برای ورود به بازار کار آلمان صرفا لازم نیست که در دانشگاه های آلمان تحصیل کنید. شما می توانید با گذراندن یک دوره فنی در آلمان (آوسبیلدونگ) تجربه لازم برای کار را به دست آورید و راه ورود به بازار کار را پیدا کنید.
اگر شما دارای مدرک دیپلم یا کاردانی می باشید و همچنین یک یا چند دوره در زمینه خاصی گذرانده باشید می توانید برای فعالیت در این دوره ها اقدام کنید.
این دوره ها نوعی برنامه آموزش حرفه ای است که فرد در مشاغل مختلف در آلمان به کارآموزی می پردازد و مهارت ها و دانش لازم برای فعالیت حرفه ای خود را فرا می گیرد. فردی که دوره های آوسبیلدونگ در آلمان را با موفقیت می گذراند چشم اندازهای زیادی برای کار و زندگی در آلمان برای وی فراهم می گردد. دوره های آوسبیلدونگ در آلمان یک آموزش رسمی در مورد مشاغل در آلمان می باشد و شامل آموزش های تئوری و عملی خارج از محیط دانشگاه می باشد.
این دوره ها با همکاری برخی از کارفرمایان و یا مؤسسات آموزشی برگذار می گردند. در حال حاضر نزدیک به 500 رشته در دوره های آوسبیلدونگ در آلمان وجود دارند.

انواع دوره های آوسبیلدونگ:

دوره های آوسبیلدونگ در آلمان به دو گروه تقسیم می گردند که عبارتند از: آموزش حرفه ای در مدرسه (schuliche ausbildung) و آموزش حرفه ای دوگانه (Duale Ausbildung) که مورد دوم نسبت به مورد اول رایج تر می باشد.
طول این دوره ها بین 2 تا 3 سال متغیر می باشد. در این مدت زمان شما علاوه بر دروس نظری، به صورت عملی نیز آموزش می بینید.

در دوره آموزش حرفه ای مدرسه (schuliche ausbildung) متقاضیان کارآموزی در یک کالج و یا دانشکده حرفه ای مشغول به تحصیل می گردند و بر اساس برنامه آموزشی در دوره های کارآموزی طولانی مدت در شرکت ها و کارهای مربوط به امور اجتماعی شرکت می نمایند. این برنامه های حرفه ای در مدارس معمولاٌ بین یک الی دو سال بطول می انجامند. این مدارس به دو دسته دولتی و خصوصی تقسیم می گردند که شرکت در مدارس خصوصی مستلزم پرداخت هزینه هستند و هزینه آوسبیلدونگ در این مدارس باید پرداخت گردد. برای شرکت در این مدارس متقاضیان باید دارای مدرک دیپلم از یک مدرسه آلمانی بوده و یا این که از کشور خود دارای گواهی دیپلم مورد تایید آلمان باشند. در برخی از دوره ها ارائه سابقه کاری در همان حرفه نیز ضروری است. محدودیت سنی شرکت در دوره های آموزش حرفه ای مدارس 24 سال است.

اکثر متقاضیان شرکت در دوره های آوسبیلدونگ در آلمان آموزش های حرفه ای دوگانه(Duale Ausbildung) را انتخاب می نمایند، در این دوره ها به دانش عملی بسیار توجه می گردد. این دوره سه سال و نیم الی چهار سال بطول می انجامد. در کشور آلمان 350 شغل وجود دارد که وارد شدن به آن ها نیازمند آموزش حرفه ای است. در کشور آلمان فهرستی تحت عنوان اصطلاح مثبت(Positivlist) وجود دارد که ارائه دهنده برنامه های آموزش حرفه ای برای مشاغل دارای کمبود است، این لیست با تغییرات ایجاد شده در بازار کار دارای سازگاری است. در این برنامه های آموزشی کارآموز مجاز به ده ساعت کار در هفته است، البته باید قبل از اقدام به این کار کارفرمای خود را مطلع نموده و از وی کسب اجازه کنید.

در پایان دوره های آوسبیلدونگ در آلمان، کارآموزان گواهی نامه پایان دوره را دریافت می نمایند. لازم به ذکر است که هرچه نمرات درسی و زبان شما بهتر باشد شانس شما جهت پذیرش در این دوره ها افزایش میابد.

شرایط ورورد به دوره های آوسبیلدونگ:

دور های آوسبیلدونگ بیشتر برای آلمانی ها طراحی شده است. تا چند سال پیش مهاجران کمتر می توانستند در چنین دوره هایی شرکت کنند. شرط حضور در دوره داشتن اقامت دائم آلمان بود. اما از سال ۲۰۲۰ امکان حضور مهاجران و متقاضیان خارجی نیز در دروه ها فراهم شده است.

برای ورود به این دوره ها نیاز به مدرک خاصی نیست. شما با داشتن مدرک دیپلم معتبر میتوانید برای این دوره ها اقدام کنید. آنچه که بسیار حائز اهمیت است میزان تسلط شما به زبان آلمانی می باشد.

برای این که بتوانید در دوره های عملی شرکت کنید و همچنین امتحانات را با موفقیت پشت سر بگذارید لازم است سطح زبان آلمانی بالا (بسته به نوع دوره مدرک سطح B1 یا B2) را داشته باشید.

البته سطح زبان به رشته آوسبیلدونگ مورد نظر نیز بستگی دارد و در برخی موارد آشنایی به زبان انگلیسی نیز می تواند به شما کمک کند ، اما تسلط به زبان آلمانی الزامی است .

زمان اقدام برای دور های آوسبیلدونگ:

معمولا شرکت های آلمانی ۶ ماه یا بعضا ۱ سال قبل از شروع دوره، فراخوان جذب نیرو در دوره آوسبیلدونگ را ارائه می دهند. دوره ها نیز ۲ بار در سال و در ترم تابستان و زمستان برگزار می شود.

راه های مختلفی برای اطلاع از دوره های آوسبیلدونگ دارد. تجربه کارآموزی در شرکت های آلمانی می تواند شما در لیست فهرست آن ها برای آوسبیلدونگ قرار دهد. از طرف دیگر اداره کار آلمان و اتاق بازرگانی نیز می تواند اطلاعات جامعی را در خصوص زمان برگزاری آوسبیلدونگ به متقاضی ارائه دهد. همچنین برخی شرکت ها برای جذب نیروهای مستعد اقدام به برگزاری جشنواره ها و همایش های آوسبیلدونگ می کنند. در این نمایشگاه ها متقاضی می تواند رزومه و شایستگی های خودش را به شرکت نشان دهد. همچنین جستجو در سایت های کاریابی آلمان نیز می تواند ما را در جریان دوره ها جدید آوسبیلدونگ قرار دهد.

بیشتر بخوانید
شرایط کار دانشجویی در کشور آلمان

سایت های زیر میتوانند به شما در خصوص پیدا کردن دوره مناسب کمک کنند:
https://www.azubi.de/
https://www.ausbildung.de/
https://jobboerse.arbeitsagentur.de
https://www.ihk-lehrstellenboerse.de/
https://www.aubi-plus.de/
https://con.arbeitsagentur.de/prod/berufetv/start
https://www.gehalt.de/

هزینه ها و کمک هزینه های شرکت در این دوره ها:

متقاضیان این دوره ها در آموزش های حرفه ای مدارس(Schulish Ausbildung) هیچ کسب درآمدی نخواهند داشت. در برخی از این مدارس خصوصی هزینه آوسبیلدونگ نیز باید پرداخت گردد که بسته به نوع رشته این هزینه متفاوت است. در برخی از موارد در این زمنیه استثنائاتی نیز وجود دارند، نظیر آموزش در بخش بهداشت و مراقبت که شما با کار نمودن در بیمارستان ها و یا خانه های سالمندان می توانید حقوقی برابر با 1091 یورو، 1152 یورو، 1253 یورو در سال های اول، دوم و سوم آموزش دریافت نمایید.

متقاضیان دوره های دوگانه به ازای کار در یک شرکت حقوق دریافت خواهند کرد. به این حقوق به اصطلاح Ausbildungsvergütung می گویند.

متقاضیان تحصیل در دوره های آوسبیلدونگ در آلمان با توجه به شرایطی خاص می توانند کمک هزینه دانشجویی(Schuler Bafog) دریافت نمایند، این کمک هزینه نوعی برنامه کمک مالی توسط دولت است که بر اساس قانون ارتقاء آموزش فدرال ارائه می گردد. مقدار کمک هزینه 590 الی 709 یورو در ماه است و نیازی به بازگرداندن آن نیست.

شرایط لازم برای دریافت کمک هزینه آوسبیلدونگ عبارتند از:

سن زیر 30 سال در ابتدای آموزش
حداقل زمان برنامه آموزشی دو سال باشد.
قبلاٌ در دوره های آوسبیلدونگ در مدارس حرفه ای آلمان شرکت نکرده باشید.

شهروندانی که آلمانی نیستند تنها با داشتن شرایط زیر می توانند از این کمک هزینه استفاده نمایند:

سنین زیر 24 سال
داشتن اقامت دائم آلمان
داشتن اقامت قانونی در آلمان حداقل به مدت 15 ماه
5 سال اقامت در آلمان و اشتغال به کار در این مدت
وجود یکی از والدین و اشتغال به کار وی به مدت سه سال در کشور آلمان طی شش سال گذشته

لازم به ذکر است که پناهجویانی که به صورت غیر قانونی وارد کشور آلمان شده اند نمی توانند از Bafog استفاده نمایند، اما بر اساس قوانین این کشور می توانند در دوره های آوسبیلدونگ در آلمان شرکت نمایند. افرادی که دارای زندگی مستقل بوده و به سن قانونی رسیده اند می توانند جهت تهیه مسکن نیز کمک هزینه مسکن تحت عنوان Wohngeld درخواست نمایند.


مدارک لازم برای اقدام دردوره های آوسبیلدونگ:
شرکت ها و موسسات آموزشی مختلف بسته به رشته مورد نظر از شما ممکن است مدارک مختلفی را درخواست کنند اما به طور کلی مدارک زیر را باید برای شرکت در دوره ها تحویل دهید:

  • رزومه و CV
  • مدارک شناسایی
  • مدرک مهارت زبان آلمانی (حداقل B1 با نمره 90)
  • ترجمه مدارک تحصیلی موجود
  • تجربه و سابقه کاری در صورت وجود
  • بیمه سلامت

نکته فابل توجه درمورد شرط سنی برای شرکت در این دوره هاست. هیچ قانون نوشته شده ایی بر این مبنا وجود ندارد ولی برای موفقیت در کسب پذیرش در این دوره ها و همچنین دریافت ویزا حداکثر سن 25 سال می باشد.

دریافت ویزا در دوره های آوسبیلدونگ:

برای شرکت در دوره های آوسبیلدونگ در آلمان و یا دوره های فنی و حرفه ای در آلمان شما باید ویزای آوسبیلدونگ را دریافت نمایید. برای شرکت در آموزش حرفه ای مستقر در مدارس، ویزای آوسبیلدونگ به راحتی اعطا می گردد. اما برای شرکت در آموزش های حرفه ای دو گانه در ابتدا اولویت ها مورد بررسی قرار می گیرند و آژانس فدرال در ابتدا موقعیت دریافت این آموزش توسط اتباع آلمانی و شهروندان اتحادیه اروپا را بررسی می نماید.

مدارک مورد نیاز جهت درخواست ویزای آوسبیلدونگ آلمان عبارت است از:

نامه پذیرش مرکز آموزش دوره های فنی و حرفه ای
پرینت بانکی نشان دهنده تمکن مالی
پاسپورت دارای اعتبار
عکس
بیمه درمانی
فیش پرداخت هزینه 60 یورویی جهت درخواست ویزا.

متقاضیان ویزای دوره های آوسبیلدونگ در آلمان باید درخواست خود را به صورت حضوری ارائه نمایند و توجه داشته باشند که این روند حداقل سه ماه بطول می انجامد. درخواست ها توسط وزارت امور خارجه بررسی و سپس تایید یا رد می گردند.

لازم به ذکر است برای شرکت در این دوره ها به همراه متقاضی ویزا تعلق نمیگیرد. پس از پایان شرکت در این دوره ها و درصورت یافتن شغل میتوانید برای همراهان خود تقاضای صدور ویزا نمایید.

رشته های دوره های آوسبیلدونگ:

از رشته های آوسبیلدونگ می توان به موارد زیر اشاره کرد:

دستیار پزشک
فروشندگی
آرایشگر
مکانیک
برقکار
متخصص IT
دندان ساز
داروسازی
صنایع غذایی
پرستار
بینایی سنج
برنامه نویسی