گپ تحصیلی چیست؟
گپ تحصیلی یا Study gap ، موضوعی است که کمابیش خیلی از متقاضیان ادامه تحصیل در خارج از کشور به آن بر می‌خورند؛ به طور کلی به فاصله زمانی بین دو مقطع تحصیلی و یا هرگونه وقفه تحصیلی اصطلاحا گپ تحصیلی وقفه تحصیلی و یا فاصله تحصیلی گفته می‌شود.

گپ تحصیلی در مقاطع مختلف چگونه است؟
برای تحصیل در مقطع لیسانس 2-3 سال از زمان دریافت دیپلم قابل توجیه است و موردی ندارد. برای کارشناسی ارشد تا 5 سال از زمان دریافت لیسانس معمولا مشکل ساز نخواهد بود. برای دکترا گپ تحصیلی معمولا مدت زمان خاصی در نظر گرفته نمیشود و حساسیت ها نسبت به آن کمتر است زیرا با ارائه سوابق تدریس، تالیف و پژوهش معتبر و همچنین سوابق کاری مرتبط، می‌تواند در هر سنی (حتی در محدوده سنی ۴۰ تا ۴۵ سال) برای این مقطع تحصیلی اقدام نماید.

نظر آفیسر سفارت ها نسبت به گپ تحصیلی چیست؟
داشتن گپ تحصیلی بیش از ۳ سال از نگاه آفیسر پرونده ویزای تحصیلی بدین معنی است که دانشجو از دوره تحصیل برای مدت زمان طولانی دور بوده و فعالیت‌ها و دانش علمی فرد به روز نبوده و فاقد اعتبار کافی است؛ از این رو با ارائه دلایلی نظیر سوابق کاری معتبر و مرتبط با رشته تحصیلی در مدت زمان مربوطه، ارائه SOP و توجیه گپ تحصیلی به وجود آمده با استفاده از دلایل قابل پذیرش و معقول، آفیسر را مجاب می نمایید که تنها به قصد ادامه تحصیل می‌خواهید مهاجرت کنید و قصد اقامت غیرقانونی را در کشور مقصد ندارید.

چگونه گپ تحصیلی را توجیه کنیم؟
انجام خدمت سربازی (برای آقایان)
آمادگی برای آزمون زبان
آزادسازی مدارک تحصیلی
سابقه کاری مرتبط
سابقه انجام پروژه های تحقیقاتی
نگارش مقاله و کتاب و …
اگر بیماری یا مشکل جسمی خاصی دارید با رائه مدارک پزشکی معتبر میتوناید این وقفه تحصیلی را توجیه کنید