شرایط و هزینه های تحصیل در رشته پزشکی در کشورهای مختلف

رشته‌ی پزشکی یکی از رشته‌های مورد توجه و پردرآمد است. بسیاری از خانواده‌ها مشتاق هستند که فرزندانشان در آینده پزشکان موفق و معروفی بشوند. اما از آنجایی که تعداد داوطلبان شرکت در کنکور پزشکی در ایران بسیار افزایش یافته و رقابت بر قبولی در رشته‌های پزشکی در جامعه‌ی ایرانی بسیار زیاد شده است، دانش آموزانی که بعد از پایان دبیرستان خود وارد عرصه‌ی کنکور می‌شوند با ناامیدی از قبولی در رشته‌ی مورد نظر خود مواجه می‌گردند و به این ترتیب برخی از آنها تصمیم به ‌تحصیل پزشکی در خارج کشور می‌گیرند.
شرایط و هزینه های تحصیل در رشته پزشکی در کشورهای مختلف متفاوت است به همین دلیل تصمیم گرفتیم در مورد تحصیل در این رشته در کشورهای مختلف بپردازیم تا شما عزیزان بتوانید تصمیم درستی در این زمینه بگیرید.

هزینه تحصیل پزشکی در سوئد

هزینه تحصیل پزشکی در کشور سوئد به دانشگاه دولتی یا خصوصی بودن بستگی دارد گرچه دانشجویان بین المللی در دانشگاه های خصوصی پذیرش می شوند و سالانه مبلغ 18هزار تا 20 هزار یورو برای دانشجویان شهریه تعیین شده است و البته به جز هزینه دانشگاه هزینه زندگی در سوئد نیز در حدو 900 یورو در ماه است.

هزینه تحصیل سالیانه در رشته های پزشکی بلاروس

◾️ رشته پزشکی ⁣به زبان انگلیسی 4500 دلار
◾️ رشته دندانپزشکی ⁣ به زبان انگلیسی 5000 دلار
◾️رشته پزشکی ⁣به زبان روسی 3800 دلار
◾️رشته دندانپزشکی⁣ به زبان روسی 4000 دلار
◾️ رشته داروسازی ⁣به زبان روسی 3600 دلار
همچنین هزینه ی اجاره خوابگاه برای دانشجویان رشته پزشکی تقریباً بین 85 تا 125 دلار می شود و هزینه ی تحصیل در کالج های پزشکی حدوداً بین 4هزار تا 5 هزار دلار می شود .

پزشکی در اتریش 
سالانه دانشجویان زیادی علاقمند به تحصیل در دانشگاه های اتریش ⁣می باشند . ⁣بیشتر دانشگاه های اتریش رنکینگ زیر 300 دارند و برای تحصیل در رشته پزشکی باید در آزمون ورودی دانشگاه های این کشور که به زبان آلمانی و دروسی مانند شیمی ، زیست شناسی ، ریاضیات و فیزیک می باشد ، شرکت کنید.⁣ طول دوره های تحصیل پزشکی در اتریش 6 سال می باشد و بعد از تحصیل می تواند برای کار و اقامت خود نیز اقدام نماید.⁣ ⁣نکته مهمی که دانشجویان بسیاری به آن توجه می نمایند هزینه تحصیل پزشکی در اتریش است.⁣دانشگاه های اتریش غالبا یا رایگان هستند یا هزینه زیادی ندارند و همین موضوع باعث جذب دانشجویان بسیاری شده است.
هزینه تحصیل پزشکی در اتریش همانطور که گفته شد غالبا رایگان است و هزینه بسیار پایینی در حدود 800 یورو در دانشگاه های دولتی خواهد داشت.دانشجو باید هزینه های دیگر علاوه بر تحصیل را مد نظر داشته باشد مانند هزینه زندگی و اقامت. هزینه های زندگی در این کشور ماهیانه حدود 800 الی 1000 یورو بر حسب شهر می باشد.

تحصیل پزشکی در آمریکا
تحصیل در رشته پزشکی در آمریکا⁣دوره ۷ ساله دارد . راه ورود دانشجویان ایرانی به دانشگاه های پزشکی شرکت در دوره های لیسانس علوم پایه مانند علوم تجربی ، روانشناسی و … می باشد و سپس باید در آزمون ورودی پزشکی شرکت نمایند. برای تحصیل در آمریکا حتما باید مدرک زبان انگلیسی با نمره مورد قبول دانشگاه مورد نظر را داشته باشید که حداقل 6.5 آیلتس می باشد.⁣هزینه تحصیل پزشکی در کشور آمریکا برای دانشجویان بسیار بالا می باشد .هزینه بستگی به دانشگاه و شهر تحصیلی متغیر می باشد اما در حالت کلی تحصیل پزشکی در آمریکا بین 30هزار تا 50 هزار دلار سالانه هزینه دارد.
علاوه بر این باید هزینه های زندگی در آمریکا را نیز به این مبلغ اضافه کنید. توجه به این نکته نیز مهم است که در رشته های پزشکی به دانشجویان بین المللی بورسیه تعلق نخواهد گرفت. از این رو خیلی از دانشجویان در شعبات دانشگاه های آمریکا در کشور های دیگر برای تحصیل اقدام میکنند. هزینه های جانبی زندگی در آمریکا نیز حدود هزار الی دوهزار دلار در ماه می شود.

⁣هزینه تحصیل پزشکی در استرالیا

بستگی بسیاری به دانشگاه و سطح آن خواهد داشت و به طور میانگین هزینه ای بین 57هزار تا 71 هزار دلار استرالیا خواهد داشت. گرچه هزینه تحصیل پزشکی در استرالیا بالا می باشد اما دانشجویان اجازه کار به صورت همزمان دارند و بخش اعظمی از هزینه های زندگی جبران می شود و به همین خاطر بسیاری از دانشجویان علاقمند به تحصیل در این کشور هستند.
البته دانشجویان به این نکته نیز باید توجه کنند که استرالیا برای رشته های پزشکی هیچگونه بورسیه ای ا ارائه نخواهد داد و باید از لحاظ مالی شرایط خوبی برای تحصیل داشته باشید. هزینه های تحصیل سالانه بررسی می شوند و حتی ممکن است در سال آینده افزایش بیایند.

هزینه تحصیل پزشکی در سوئیس
با دانشگاه تحصیل شما ارتباط مستقیم دارد. هرچه سطح دانشگاه بالاتر باشد و یا اگر خصوصی باشد هزینه بیشتری باید بپردازید اما به صورت میانگین چیزی درحدود 2700 تا 10 هزار دلار در سال خواهد بود. هزینه زندگی دانشجویان در سوئیس بالا می باشد . ماهانه مبلغی بین 1000 تا 1500 دلار خواهد بود که همه هزینه های جانبی مانند خوراک و مسکن و حمل و نقل و خرید لوازم تحصیل را شامل می شود.

هزینه تحصیل پزشکی در ژاپن

⁣هزینه تحصیل پزشکی در کشور ژاپن به نسبت کشور های آسیایی بگران می باشد و برای ورود به دانشگاه های پزشکی باید آزمون ورودی EJU بدهید که هزینه در حدود 12 هزار ین ژاپن دارد. هزینه تحصیل پزشکی در ژاپن معمولا بین 10 هزار تا30 هزار دلار در سال می باشد که حتی برای دانشگاه های سطح های بالاتر این مبلغ به 50 هزار دلار هم خواهد رسیدو. علاوه بر این ها هزینه زندگی ماهانه دانشجویان در حدود 820 دلار تخمین زده شده است.

تحصیل پزشکی در آلمان

⁣دانشجویانی که قصد تحصیل پزشکی در آلمان را دارند ،می توانند به دو طریق در دانشگاه تحصیل کنند . یکی از این راه ها تحصیل در دانشگاه های دولتی کشور آلمان می باشد که برای تحصیل در این دانشگاه ها دانشجویان نیازی به پرداخت شهریه دانشگاه ندارند و می توانند به تحصیل رایگان در آلمان بپردازند اما اگر فردی قصد تحصیل در دانشگاه های خصوصی کشور آلمان دارند ، باید هزینه تحصیل پزشکی در کشور آلمان در دانشگاه های خصوصی پرداخت کنند که این هزینه بسیار بالا و قابل توجهی می باشد .
هزینه تحصیل پزشکی در دانشگاه های خصوصی کشور آلمان در حدود ۲۰۰۰۰ یورو می باشد. همچنین در صورتی که افرادی که قصد اجاره خوابگاه و یا خونه را داشته باشند هزینه در حدود ۳۰۰ تا ۴۰۰ یورو نیز باید به عنوان اجاره خوابگاه نیز بپردازند.⁣
اگر فرد متقاضی قصد تحصیل پزشکی در هر کدام از ایالات های کشور آلمان به جز ایالت بادن-وورتمبرگ (Baden-Württemberg) را دارند دارید باید برای هر نیمسال هزینه ای در حدود 100 الی 500 یورو برای امور اداری و ثبت نام پرداخت کند . دانشجویان خارج از اتحادیه اروپا که قصد تحصیل در ایالت بادن-وورتمبرگ (Baden-Württemberg) را دارند باید هزینه ای ۳ هزار یورو در هر سال را پرداخت کنند.

تحصیل پزشکی در کره جنوبی
⁣تحصیل پزشکی در کره جنوبی بیشتر در شهرهای سئول ، اینچئون ، گوانگجو و دائگو و بوسان ممکن می باشد و دلیل آن سطح بالای امکانات و زندگی در این شهرها است . کشور کره جنوبی مرکز بسیاری از دانشگاه های پزشکی با رتبه بالای دنیا می باشد و از این رو به مرکز رقابت بین دانشجویان خارجی و بین المللی تبدیل شده است و از همین رو برخی از این دانشگاه ها امتحانات ورودی با سطح بالایی را برای به چالش کشیدن دانشجویان داخلی و بین المللی در نظر گرفته اند .تحصیل پزشکی در کره جنوبی بین 4 تا 6 سال طول می کشد و چون تحصیل 4 ساله رشته پزشکی در ایران مورد تایید وزارت بهداشت نمی باشد و دانشجویان ایرانی باید دوره های 6 ساله را انتخاب کنند.⁣
هزینه تحصیل پزشکی در کره جنوبی حدود ۸۰۰۰ دلار در سال می باشد که با توجه به وجود کشورهای پیشرفته دنیا هزینه ای بسیار ارزان و مقرون به صرفه می باشد. همچنین هزینه زندگی یک دانشجو در کره جنوبی حدود ۶۰۰ تا ۷۰۰ دلار می باشد که البته با توجه به نوع زندگی و محل زندگی متفاوت است . تحصیل دکترا در کلیه رشته ها به زبان انگلیسی در کره رایگان است

شرایط تحصیل پزشکی در نروژ
تحصیل پزشکی در نروژ ، 6 سال طول می کشد که منجر به اخذ مدرک دکترای پزشکی می شود و یکسال و نیم جهت گذراندن دوره ی کارآموزی در بیمارستان های این کشور می باشد. دروس در دانشگاه های پزشکی کشور نروژ اغلب به زبان نروژی ارائه می شوند از این رو دانشگاه های نروژ برای دانشجویان بین المللی دوره های آموزشی زبان نروژی که حدود 1 سال طول می کشد ، برگزار می کند .البته در برخی از دانشگاه ها ، رشته های گره پزشکی دوزبانه هستند و دانشجویان ملزم به تسلط بر هر دو زبان هستند.
شرایط اخذ پذیرش از دانشگاه های نروژ بستگی به دانشگاه انتخابی فرد در این کشور دارد. معمولا اخذ پذیرش در دانشگاه های خصوصی راحت تر از دانشگاه های دولتی می باشد ولی حتما دقت فرمایید دانشگاه انتخابی مورد تایید وزارت بهداشت ایران باشد.

از جمله مزایای تحصیل پزشکی در نروژ می توان به موارد زیر اشاره کرد :

▪️امنیت بالای اجتماعی کشور نروژ
▪️شرایط ایده آل و مناسب کیفیت زندگی در نروژ
▪️کیفیت بالای آموزش و پژوهش در نروژ
▪️برخورداری دانشگاه های نروژ از امکانات آموزشی بالا مطابق با استانداردهای جهانی
▪️امکان تحصیل رایگان برای دانشجویان خارجی در کشور نروژ
▪️معتبر بودن دانشگاه های نروژ از نظر وزارت بهداشت ایران
▪️اجازه ۲۰ ساعت کار در هفته برای دانشجویان خارجی در کشور نروژ
تحصیل کلیه رشته ها به زبان انگلیسی در نروژ رایگان است

تحصیل پزشکی در ایتالیا
یکی از دانشکده های پزشکی بزرگ ایتالیایی که منحصرا به زبان انگلیسی تدریس می کند دانشکده پزشکی بین المللی در میلان است. این دانشکده یک دوره ی شش ساله ارائه می دهد که در بیمارستان های آموزشی موسسه ی Clinico Humanitas تدریس می شود و از بالاترین کیفیت علمی برخوردار است. این برنامه دوره های تخصص در پزشکی و جراحی را ارائه می دهد، و دانشجویان در آن به درمان بیماران تحت نظر پزشکان در سطح جهانی می پردازند. شهریه برای این مدرسه بزرگ و مشهور پزشکی ایتالیا در دو قسط در طول سال پرداخت می شود و شهریه ی آن بر اساس شرایط مالی از دانشجویی به دانشجوی دیگر متفاوت است. بالاترین قیمت شهریه ۳۲۴۵ یورو در هر قسط است، اما بسته به شرایط شما شما می توانید حتی در حد ۸۸ یورو پرداخت کنید. همچنین هزینه های دیگری نیز هست که باید پرداخت شود، مانند هزینه ثبت نام ۱۹۹ یورو و هزینه ی۷۵ یورو برای برگزاری و هزینه های عمومی.
اگر شما علاقمند به تحصیل در رشته ی پزشکی در در ایتالیا در شهری به جز میلان باشید چندین گزینه ی دیگر نیز وجود خواهد داشت که یکی از آن ها دانشگاه Sapienza در رم است. این مورد نیز یکی دیگر از درجه های شش ساله ی پزشکی است که به طور کامل به زبان انگلیسی است. ساپینزا ۷۰۰ سال پیش توسط پاپ بونیفیس VII تاسیس شد. این برنامه برای توسعه مهارت های بالینی دانشجویان خود تلاش می کند و به آنها در زمینه های تخصصی آموزش می دهد. این دانشگاه در رم قرار دارد، شهری که رویای بسیاری از مردم دیدن آن است.
هزینه ی کل در هر سال برای این برنامه ۲۶۴۷ یورو به همراه هزینه منطقه ای ۱۴۰ یورو است. ساپینزا نیز کمک هزینه تحصیلی بر اساس شایستگی و نیاز مالی ارائه می دهد این کمک هزینه علاوه بر تخفیف در شهریه که گفته شد میتوانید از بورسیه 5200 یورویی نیز بهرمند گردید که اکثر متقاضیان ایرانی این بورسیه را دریافت می نمایند.

یکی دیگر از گزینه ها برای یک دوره پزشکی به زبان انگلیسی در یک شهرستان بسیار کوچکتر دوره پزشکی به زبان انگلیسی در دانشگاه پاویا است. “دوره ی هاروی ” یا “Harvey Course” این دانشگاه برپایه ی پانصد سال تجربه ی تدریس در پزشکی قرار دارد.همه ی اساتید این دانشگاه از جمله ی دانشمندان و پزشکان بسیار با سواد بوده، و مواد درسی مورد مطالعه همان هایی است که در دانشگاه های با بالاترین رتبه بندی ایالات متحده و بریتانیا تدریس می شود. هزینه ی تحصیل در هر سال برای این دانشکده بین ۴۸۳-۴۱۱۰ یورو بسته به شرایط مالی فرد است.

در تمامی دانشگاههای گفته امکان اخذ بورسیه 2500 تا 5200 یورویی و تخفیف در شهریه و هزینه خوابگاه وجود دارد