سربازی و اپلای

سربازی و اپلای

سربازی و اپلای

سربازی و اپلای
در این مطلب به چگونگی دریافت معافیت تحصیلی می پردازیم.
در حقیقت معافیت تحصیلی شامل آن دسته از دانشجویانی میشود که به سن مشمولیت رسیده اند اما همچنان به ادامه تحصیل تمایل دارند.

یکی از مدارکی که برای اخذ پذیرش تحصیلی برای اقایان مورد نیاز است کارت پایان خدمت سربازی یا کارت معافیت از آن است. با توجه به مقطع تحصیلی مورد نظر معافیت تحصیلی اعطا میشود.

معافیت تحصیلی به کدام مقاطع اعطا میشود؟
برای مقطع لیسانس معافیت تحصیلی تعلق نمیگیرد
برای متقاضیان مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا معافیت اعطا میشود. نکته قابل توجه این است که برای تحصیل مجدد در این مقاطع معافیت صادر نمیشود.
اما چنانچه دانشجویی در اواسط تحصیل خود در مقاطع ارشد یا دکترا در ایران از تحصیل انصراف دهد میتواند برای معافیت تحصیلی برای تحصیل در همان مقطع در خارج از کشور اقام کند. نکته مهم در این مورد این است که انصراف از تحصیل قبلا در مقاطع قبل نباید صورت گرفته باشد.مثلا دانشجوی ارشدی که میخواهد انصراف دهد و این مقطع را درخارج از کشور بخواند چنانچه در مقطع لیسانس خود یکبار انصراف داده باشد نمیتواند از امتیاز معافیت تحصیلی در این مورد استفاده کند.

مبلغ وثیقه برا معافیت تحصیلی چقدر است؟
در حال حاضر این مبلغ 2 میلیون تومان می باشد

آیا در دوران تحصیل در خارج از کشور مشمولان میتوانند به ایران سفر کنند؟
بله در دوران تحصیل خود میتوانید به ایران سفر کنید. برای این منظور یک گواهی از دانشگاه محل تحصیل خود در خارج از کشور مبنی بر اینکه در حال حاضر دانشجوی این دانشگاه هستید و در ترم …. تحصیل میکنید میگیرید. بعد از ورود به ایران زمانی که میخواهید به کشورمورد نظر برگردید این گواهی را به وزارت علوم برده و اجازه خروج از کشور به دانشجوی مشمول داده میشود.

درصورت اتمام یا انصراف از تحصیل در مقطع مورد نظر آیا مشمولان میتوانند به ایران سفر کنند؟
بله
بعد از تحصیل یا انصراف از تحصیل مشولان یکسال فرصت دارند تا خود را به عنوان سرباز به نظام وظیفه ایران معرفی کنند. چنانچه مشمول نخواهد به کشور برگردد یک روز بعد از اتمام این فرجه یکساله درخواست خود را مبنی بر اینکه نمیخواهید به کشور برگردید و اجازه تردد مشمولین میخواهید میدهد. در دهله اول مبلغ وثیقه از مشمول گرفته مشود. سپس به مشمول یک نامه می دهندو ایشان این نامه به همراه پاسپورت خود و سایر مدارک لازم را به سفارت ایران در کشوری که در آن حضور دارد برده و برای ایشان پاسپورت جدید که حاوی مهر تردد مشمولین است صادر میشود. نکته قابل توجه در این مورد این است که مشول درصورتی واجد شرایط برای دریافت این نوع تردد است که 3 سال در آن کشور اقامت داشته باشد(منظور از اقامت، اقامت دائم نیست بلکه اقامت دانشجویی یا کاری می باشد).